Auto-moto

Airbag je prvok pasívnej bezpečnosti. Ide vlastne o vak, ktorý sa pri zrážke vozidla počas niekoľkých milisekúnd naplní vzduchom. Ochráni tak cestujúcich pred poranením o tvrdé časti interiéru.

Dezén pneumatiky je vzorka pneumatiky. Podľa tvaru dezénu je možné poznať, či ide o pneumatiky letné alebo zimné a taktiež je možné určiť ich umiestnenie na vozidle.

ASC

ASC (Automatic Stability Control) - je protipreklzový systém zabezpečujúci lepší prenos hnacej sily od motora na povrch vozovky.

BAS

BAS (Brake Assistant System) - je skratka označujúca brzdový asistent. Brzdový asistent dokáže monitorovať intenzitu zošliapnutí plynu a na základe zistených údajov zvýšiť účinnosť bŕzd.

BDW

BDW (Brake Disc Wiping) - elektronický systém, ktorý v daných intervaloch čistí kotúče od vody, čím zvyšuje účinnosť bŕzd a skracuje brzdnú dráhu.

Decelerácia je vektorová fyzikálna veličina (udáva zmenu veľkosti, aj zmenu smeru). Slovenským ekvivalentom je slovo spomalenie.

Roadster je označenie typu automobilu so sťahovacou alebo odnímateľnou strechou.

CCD

CCD (Continuously Controlled Damping) - skratka označujúca systém aktívneho odpruženia automobilu, ktorý využíva tlmičov s plynule nastaviteľnou charakteristikou tlmenia.

CDI

CDI (Common-rail Diesel Injection) - označenie používané pre motory s priamym vstrekovaním nafty pomocou systému Common-rail. Toto označenie používa predovšetkým automobilka Mercedes-Benz, DaimlerChrysler.

CDTi (Common rail Diesel Turbo Injection) - je označenie preplňovaných naftových motorov s priamym vstrekovaním paliva. Toto označenie používa automobilka Opel.

Syndicate content
Akékoľvek preberanie, kopírovanie alebo iné širenie obsahu zverejneného na radynavody.sk je dovolené len na základe písomného súhlasu.