Ako vypestovať ananás doma?

Z listovej ružice ananásu, ktorý prinesieme z obchodu si môžeme vypestovať vlastný plod. Stačí, ak si v obchode vyberieme ananás so zdravou listovou ružicou, ktorú zrežme približne za druhým listom a necháme voľne uschnúť. Správne vysušená ružica sa na reze sfarbí do biela. Takto pripravenú ružicu položíme voľne na zeminu v pripravenom črepníku. Ale keď sa aj ujme, cesta k novému plodu je ešte dlhá.

Ako donútiť ananás, aby kvitol?

Ananás v našich podmienkach obvykle vykvitne až po piatich rokoch. Ale existuje spôsob, ako docieliť, aby zakvitol skôr – tri roky je vek, kedy sa to podarí, ak dodržíte nasledovný postup:

  • v období vegetácie, t.j. od jari do jesene ananás hnojte tekutým hnojivom
  • ideálne miesto pre ananás je slnečné miesto, najlepšie na južne orientovanom oknom
  • pomôže aj obmedzenie zálievky v priebehu zimy.

Kvitnutie je možní vyvolať aj „ umelým zásahom“, najlepšie na jar, aby sa plody vyvíjali v priebehu leta- a dozreli až v zime. Potrebujeme k tomu acetylénovú vodu, ktorú získame napríklad rozpustením 80g karbidu vápnika v 10litroch vody. Deciliter nalejte do stredu listovej ružice rastliny. Približne o mesiac až dva by mala nahodiť kvet.

 

Odnož, ktorú ananás vytvoril, môžete veľmi dobre využiť pre vypestovanie ďalšej rastliny:

  1. keď dorastie do veľkosti približne 10cm, odlomte ju, nechajte v teple zaschnúť. Potom ju zapichnite do zmesi rašeliny a piesku
  2.  na svetlom a teplom mieste ju mierne zalievajte. Prospeje jej aj skleníková mikroklíma, ktorú jednoducho vytvoríte pomocou perforovaného plastového kelímku, alebo kúska fólie.

 

Akékoľvek preberanie, kopírovanie alebo iné širenie obsahu zverejneného na radynavody.sk je dovolené len na základe písomného súhlasu.