Čistenie

Škvrny od malty na pracovných odevoch môžeme odstrániť pomocou pemzy. Pemzou prejdeme niekoľkokrát po škvrnách a následne odev vyperieme.

Škvrny od bieleho vína vyperieme v horúcom saponátovom roz­toku, do ktorého môžeme prikvapkať zopár kvapiek čpavku.

Čerstvé škvrny od červeného vína posypeme soľou, ktorá tekuti­nu vsiakne. Môžeme ich pokvapkať citrónovou šťavou alebo kyse­linou vínnou, navlhčiť, vymädliť a potom dôkladne vyprať a vypláchať.

Škvrny od červeného vína na bielom obruse môžeme odstrániť niektorým z odfarbovačov.

Kožené odevy a doplnky sa určite nájdu v šatníku každej modernej ženy. Keďže ide o prírodný materiál, veľakrát nás od ich kúpy odrádza problém, ako sa o nich starať a ošetrovať. Nie je to také zložité ako sa na prvý pohľad zdá. Tu je niekoľko dôležitých rád:

Skladovanie
Kožené odevy a doplnky z kože sa nikdy neodkladajú do plastových nádob ani obalov z umelých vlákien. Koža je prírodný materiál, ktorý musí mať možnosť dýchať. Najlepšie je používať bavlenené alebo ľanové textílie. Dá sa napríklad použiť staršia posteľná bielizeň, do ktorej stačí urobiť iba otvor na prestrčenie vešiaka.

Ak ste si poliali košeľu kávou, s trochou alkoholu s octom a chumáčikom vaty škvrnu vyčistíte.

Ak vám farebné topánky farbia pančuchy, potrite ich vnútro bezfarebným lakom.
Ak sú vám topánky väčšie a vyzúvajú sa vám, nalepte na pätu kúsok špongie.

Na umývanie chladničky používame teplú vodu s octom. Po umytí chladničku dobre vysušíme a necháme poriadne vyvetrať. Zásadne nepoužívame žiadny abrasívny materiál, ostrú kefku ani mydlovú vodu. Gumové tesnenie na dverách umyjeme len vlažnou vodou a po vysušení občas môžeme pretrieť niekoľkými kvapkami glycerínu.

? Pri bežnej prevádzke stačí chladničku vyčistiť raz mesačne. Ak nemáte chladničku, ktorá sa odmrazuje automaticky, pred čistením ju vypnite a z políc vyberte potraviny. Potom do nej vložte hrniec s horúcou vodou, ktorá urýchli roztápanie námrazy vo výparníku. Podľa starého osvedčeného spôsobu čistenia chladničky sa postupuje takto: teplou vodou, do ktorej ste pridali zopár lyžíc octu, dôkladne vyumývajte vnútorné priestory ? police, priehradky a zásuvky. Octová voda odstráni nežiaduci pach a zabráni rozširovaniu plesní. Umytú chladničku dosucha utrite.

Odolné škvrny z poťahov sedačiek zmiznú, keď ich potrieme penou na holenie. Penu necháme chvíľu pôsobiť a potom zotrieme handrou a čistou vodou. Žmolky z látok zasa odstránime jelenicou, ktorú namočíme do octu.

Častým hraním sa karty pošpinia - sú akoby polepené a nedajú sa ľahko miešať. Môžeme ich jednoducho vyčistiť čerstvou striedkou chleba. Takto môžeme vyčistiť aj tapety

Chcem poradiť všetkým, čo majú problém s plesniami, alebo s vlhkosťou v dome, byte, chate a podobne, aby si pozreli stranku www.solarventi.cz. Je to vynikajúci nápad a fungule to.

Syndicate content
Akékoľvek preberanie, kopírovanie alebo iné širenie obsahu zverejneného na radynavody.sk je dovolené len na základe písomného súhlasu.