Domáci kutil

Pri lepení porcelánu sa najčastejšie používa sekundové lepidlo, ktoré schne veľmi rýchlo a neskúsený človek nestačí jednolivé kúsky priložiť dostatočne presne k sebe. Aký je správny postup?

Drevene výrobky, ktoré sú vystavené trvalému pôsobeniu poveternostných vplyvov, sú veľmi zraniteľné. Úlohou ich povrchových úprav tiež nie je len dekorácia, ale predovšetkým ochrana proti znehodnoteniu. Asi najväčším škodcom je voda. Drevo vodu ale vlhkosť prirodzene absorbuje a v závislosti na odolnej teplote a vlhkosti mení svoj objem. To iste nie je dobrá správa pre akýkoľvek náter. Aby sme dokázali účinne obmedziť tieto objemové zmeny, musíme drevo napustiť látkami, ktoré vodu odpudzujú. V minulosti sa pre tento účel využívali fermeže.

Pred maľovaním je príprava steny časovo najnáročnejšia ale taktiež aj najdôležitejšia fáza projektu. Chyby alebo nedostatky, ktorým v tejto fázy nebudete venovať pozornosť, môžu zničiť nielen výsledný dojem, ale taktiež privodiť nežiaduce ďalšie náklady.

1. Odstráňte z miestnosti všetok možný nábytok alebo stavebný materiál, tak aby vám nič nestálo v ceste.

2. Podlahu, okna a iné povrchy, ktoré nie sú určené na maľovanie, dôkladne zakryte krycou fóliou. Umývateľné a oteruvzdorné farby sa dajú odstrániť zo znečistených plôch len veľmi obtiažne

Pri vŕtaní dier do steny elektrickou vŕtačkou sa vždy narobí veľký nepriadok- hlavne veľa prachu a odpadu z muriva. Predídeme tomu jednoducho: pod vŕtanú dieru podložíme vysavačovú hubicu a počas vŕtania zapneme vysavač. Ak nemáme vysávač, môžeme použiť aj druhú metódu: lepiacou páskou prilepíme pod vŕtanú dieru vrecúško, do ktorého napadá všetka špina.

Pri nanášaní alebo roztieraní lepidiel ( napr. Chemopren, Alkapren) sa zvyčajne podarí znečistiť špachtľu tak, že sa už nedá odstrániť. Aby ste ju nemuseli vyhadzovať, skúste stvrdnuté lepidlo najskôr zmäkčiť vhodným riedidlom (napr.acetónom). Riedidlom pokvapkajte kus handričky a oviňte ju okolo znečistenej špachtle. Riedidlo nechajte pôsobiť približne 20 minút. Ak je lepidlo obzvlášť tvrdé, stačí na handričku natiahnuť mikroténovú fóliu a nechať pôsobiť ešte o niečo dlhšie. Nakoniec zmäkčené lepidlo stačí odstrániť tupým nožom.

Syndicate content
Akékoľvek preberanie, kopírovanie alebo iné širenie obsahu zverejneného na radynavody.sk je dovolené len na základe písomného súhlasu.